Kodukord on koostatud laste kaitseks ning lastevanemate huvides.
Lasteaia kodukord on vastu võetud ja heaks kiidetud koolieelse lasteasutuse seaduse § 9 lg 1 alusel ja Hoolekogu koosoleku 31. mai 2016 otsusega.
ÜLDSÄTTED
- Kodukorra sise-eeskiri on kooskõlas koolieelse lasteasutuse seaduse ja teiste õigusaktidega.
- Kodukorra sise-eeskiri on tutvumiseks kättesaadav iga rühma infostendil ning ka lasteaia kodulehel.
- Kodukorra sise-eeskirja loob direktor ja kinnitab lasteaia Hoolekogu.
- Kodukorra sise-eeskirja peavad järgima nii lapsed, vanemad kui ka lasteaia töötajad.
LAPSE LASTEAEDA TOOMINE JA KOJUVIIMINE
- Lasteaed on avatud 7.30-18.00
- Lapse turvalisuse tagamiseks annab vanem lapse õpetajale üle isiklikult. Hea praktika kohaselt on hea juba hommikul anda õpetajale teada, kes lapsele õhtul järele tuleb.
- Saata oma lapsi lasteaeda (või koju) üksi on keelatud. Rühma õpetaja ei vastuta sellisel juhul lapse eest.
- Loodame, et Teil on piisavalt aega, et rääkida hommikul õpetajale kodustest juhtumistest, mis võivad mõjutada Teie lapse päeva (näit. halvasti magatud öö, probleemid tervisega jms), siis suudame Teie last paremini mõista.
- Soovitav on laps tuua lasteaeda hommikusöögi ajaks kl 8.30, kuid kindlasti hiljemalt kl 9.00, mil algavad õppe- ja kasvatustegevused.
- Hilinemine segab teisi lapsi ja Teie lapsel jäävad omandamata tema eale ning õppekavale vastavad teadmised.
- Hilisemast saabumisest, lapse puudumisest või puudumise järgselt lasteaeda tulekust palume teavitada hiljemalt kella 08:30-ks, helistades üldnumbrile 56208757 või otse rühmanumbrile.
- Rühma õpetaja vastutab lapse eest kuni lapsevanema tulekuni, kes võtab lapse üle ja teatab lahkumisest. Päeva lõpus nii rühmast kui ka õuest lahkudes, võtke pisut aega õpetajatega suhtlemiseks ja hüvasti jätmiseks. Ärge lahkuge lasteaiast sellest õpetajat teavitamata.
- Teatage õpetajale, kui lapsele tuleb järele keegi teine peale ema või isa. Õpetaja ei anna last üle võõrale inimesele ilma vanematega konsulteerimata. Alaealistel lastel ei ole lubatud last lasteaiast ära tuua.
- Lastele palume järgi tulla hiljemalt 10 minutit enne lasteaia sulgemist, et lapsel oleks võimalik iseseisvalt riietuda. Viivitustest või hilinemistest palume teavitada rühma õpetajat. Lasteaed suletakse 18:00.
- Rahvuspühadel lasteaed ei tööta.
- Varasem järeletulek võimaldab lapsel rahulikult riietuda ja ka tutvustada Teile oma tegusa päeva jooksul tehtud ilusaid töid.
- Vanematel on õigus nõuda vajalike tingimuste loomist laste mitmekülgseks arenguks ja kasvamiseks, aidates ise kaasa nende tingimuste kujunemisele (Koolieelse lasteasutuse seadus § 18 lg 1 p 2).
- Lapsevanem vastutab lapse kasvatamise eest kuni koolini: annab läbi traditsioonide edasi perekonna väärtushinnanguid, kujundab harjumusi tervislike eluviiside tekkimiseks ja arendab lapse üldoskusi (eneseabi-, sotsiaalseid-, mängu-, töö- ja õppimisoskusi), annab tervikliku ettekujutluse ümbritsevast maailmast ja laiendab lapse silmaringi.
- Lasteaiale peavad olema teada vanemate kehtivad kontaktandmed (nimi, telefoninumber, e-mail, aadress). Andmete muutumise korral tuleb hiljemalt viie tööpäeva jooksul teavitada sellest direktorit kirjalikus vormis.
- Ainult sellisel juhul, kui vanem on andnud lasteaiale kirjalikus vormis teada lapse haigustest või erivajadustest, saab lasteaia personal pakkuda lapsele individuaalset, lapse seisundile vastavat vajalikku tähelepanu.
- Pidulike ürituste korral palume panna lapsele selga vastav riietus. Pühade ajal peab laps olema pool tundi enne peo algust kohal (et teil oleks aega teda riietada ja tema juukseid kammida).
- Tutvuge lasteaia infoga rühmaruumis asuval teadetetahvlil või lasteaia veebilehel.
- Muutunud kontaktandmetest palume teavitada rühma õpetajat. Andmetest teavitamise eest vastutab vanem.
TOITLUSTAMINE
- Toitlustamine toimub 3 korda päevas: hommikusöök, lõuna, õhtuoode.
- Kui lapsel on allergia teatud toidule, tuleb sellest kindlasti teavitada õpetajaid või lasteaia juhatajat.
- Informatsiooni võimalikest allergeenidest, mis sisalduvad toidus, võib saada nii kokalt kui ka meditsiiinitöötajalt.
TASUMISE KORD
- Lasteaia kohatasu EJK liikmete lastele alates 1.septembrist 2019.a. on 445 eurot kuus ning tavaline kohatasu on 636 eurot kuus, millest arvatakse maha kohaliku omavalitsuse toetus.
- Kohatasu sisaldab: 3-kordne kosher toit, muusika-ja loometegevused, juudi traditsiooni tunnid, Israeli tantsu-ja lauluringid, lasteaia- ja linnaüritused, aktiivsed tegevused (basseinis käigud, sportlikud tegevused, inglise keel, tunnid logopeediga) ja palju muid laste meeli arendavaid tegevusi.
- Iga kalendrikuu alguses saadetakse vanemale arve e-posti teel. Kui vanem soovib saada arvet paberkandjal, peab ta sellest kindlasti õpetajat teavitama.
- Arvete maksmine toimub pangaülekande teel.
- Maksetähtaeg on jooksva kuu 14. kuupäev.
- Kui vanemad ei ole maksnud lasteaiatasu kahe kuu jooksul, teavitab raamatupidaja neid võlast ja annab neile täiendava tähtaja võla tasumiseks. Kui pärast seda ei ole võlg tasutud, otsustab direktor last lasteada mitte vastu võtta.
- Lasteaial on õigus tõsta kohatasu hinda 20% teavitades sellest ette vähemalt üks kuu. Hinda võib tõsta vaid uuest õppeaastast. Õppeaasta jooksul hind ei muutu.
- Vanematel, kelle laps on puudunud lasteaiast 10 järjestikust tööpäeva, on õigus küsida lasteaiatasu osas ümberarvestust.
- Ümberarvestust tehakse vaid juhul, kui vanem esitab lasteaeda kirjaliku avalduse päev enne lapse planeeritud puudumist.
- Ümberarvestamine toimub alates kolmandast puudutud päevast, kus arvestatakse maha 2 (kaks) eurot päeva kohta.
- Ümberarvestatud raha vanemale ei tagastata, vaid arvestatakse maha järgmisel kuul tasumisele kuuluvast summast.
- Küsimuste korral võtke ühendust juhtkonnaga.
LAPSE RIIETUS
- Lasteaeda tulles peavad lapse riided olema puhtad ja terved.
- Lapsel on lasteaias riiete hoidmiseks oma koht.
- Lapsel peavad olema vahetusriided ja jalanõud, kamm ning taskurätt (soovitavalt paberrätikud).
- Rühmatoas on lapsel vajalikud vahetusjalanõud ja mugav riietus, nii mängimiseks kui ka sportimiseks.
- Lapse õueriietus peab võimaldama olla õues iga ilmaga, olema kergesti selgapandav ja lihtsate kinnitustega. Õueriietuseks eelistada selliseid riideid, mille määrdumine mängu käigus ei tekita probleemi. Sõltumata aastaajast peab lapsel alati olema peakate.
- Toas soovitame lapsel kanda fikseeritud lahtisi sandaale ning (vahetus) sokke.
- Soovitame kõik riided ja jalanõud markeerida lapse nimega, et vältida nende kadumist või vahetusseminekut.
- Vanem hoolitseb lapse garderoobikapi korrashoiu eest ning viib määrdunud riided koju pesemiseks ja toob hiljem puhtad riided tagasi.
- Vanem vastutab selle eest, et ükski riidedetail ei seaks lapse elu ja tervist ohtu (ehted, ketid, pikad sallid jms).
LAPSE TERVIS JA TURVALISUS
- Palume tuua lasteaeda ainult terveid lapsi. Köha ja nohuga lapsed nakatavad teisi lapsi ja täiskasvanuid. Lasteaia personalil on õigus haiget last mitte vastu võtta.
- Juhul kui Teie laps haigestub lasteaias, anname sellest Teile viivitamatult teada.
- Juhul kui Teie laps haigestus nakkushaigusesse (tuulerõuged, sarlakid, leetrid vms) soovitame mitte kiirustada lapse tagasitoomisega lasteaeda.
- Pärast haigust tuleb esitada lapse perearsti poolt väljastatud tervisetõend.
- Juhul kui Teie laps vajab mingis ulatuses veel täiendavat tähelepanu või erihoolt (tundlikud kõrvad, nõrkus, allergia, krooniline haigus), andke sellest kindlasti märku õpetajale või direktorile.
- Vastavalt sotsiaalministri koolieelsete lasteasutuste tervisekaitsenõuete määrusele on rühmaõpetajal keelatud vastu võtta last, kellel on silmnähtavad haiguse tunnused (lööve, palavik, silmapõletik, nohu, köha jne), samuti juhul kui lapsele on vaja päeva jooksul anda ravimeid või lapsevanem ei luba lapsel õue minna.
- Terved lapsed ei vaja lasteaias ravimeid. Haiget last ravitakse kodus või vastavas raviasutuses, ka köha ja nohu korral. Ainult nii suudame vältida teiste laste ja lasteaia töötajate nakatumist ning kõigile ühtsete reeglite rakendamisega kaitseme ka Teie lapse tervist.
- Lapsed, kelle tervislik seisund võib kahjustada nii neid ennast kui ka teisi lapsi, ei ole lasteaeda lubatud.
- Lasteaia menüü vastab tervisliku toitumise nõuetele. Menüüga on võimalus tutvuda fuajees asuval stendil.
- Vastavalt Terviseameti seisukohale peavad terved lapsed viibima iga päev sõltuvalt ilmastikutingimustest 1-2 korda õues. Samal ajal teostatakse lasteaiaruumide õhutamist ning sellel ajal ei ole haige lapse toas viibine võimalik.
- Lapse haigestumisest või muudel põhjustel koju jäämisest palume lasteaeda teada anda.
- Kui laps naaseb peale haiguse läbipõdemist lasteaeda, tuleb esitada arsti tõend lapse tervenemise kohta.
- Võimalusel jätke laps peale haigust veel mõneks päevaks koju, et ta organism saaks tugevneda enne lasteaeda naasemist.
- Haigestumise või trauma tekkimise korral lasteaias, kutsuvad lasteaia töötajad vajadusel kiirabi ja teavitavad sellest koheselt ka lapse vanemaid. Enne vanemate või kiirabi saabumist on laps järelvalve all. Vajadusel pakutakse vigastatud või haigele lapsele esmaabi.
TURVALISUSE TAGAMINE
- Lasteaia töötajad loovad nii füüsilise kui ka psühhosotsiaalse keskkonna, mis on turvaline ja mis pakub lastele erinevaid mänge, õppimisvõimalusi, loovuse arendamist ja motoorset aktiivsust.
- Lapsed, vanemad ja lasteaia töötajad on kohustatud koheselt teavitama õpetajat või lasteaia juhatajat ohust nende turvalisusele.
- Kasvatajal on õigus viivitamatult teavitada juhtkonda või lastekaitsespetsialisti lapsevanema hooletusest lapse kasvatamisel või ohust tema tervisele või õiguste tagamisele.
- Töötajad lahendavad olukordi, mis on seotud lapse füüsilise ja vaimse ohutusega kasutades lastekaitsetöötajate abi.
- Lastele on seatud piirangud lasteaia territooriumilt väljumiseks. Laps võib territooriumilt lahkuda koos lasteaia töötajaga direktori poolt antud loal või koos vanemaga või nende poolt määratud isikuga.
- Lapse lasteaia ruumidest/territooriumilt lahkumine võõra inimesega on keelatud.
- Tänaval liikudes peavad lapsed ja töötajad kandma helkuritega veste.
- Juhul kui õues viibimise ajal peab kasvataja jääma osade lastega rühma, siis teise rühma kasvataja peab tagama õues viibivate laste turvalisuse.
- Kui lapsed viibivad tänaval või lasteaia territooriumil, siis neid alati valvab, kas mõni õpetaja või assistent. Turvakaalutlustel palume vanemaid, niipea kui nad on võtnud lapsed lasteaiast ära, lahkuda lasteaia territooriumilt ja liikuda mängimiseks mujale, teistele mänguväljakutele.
- Lasteaia territooriumile sisenemiseks ja väljumiseks saavad vanemad spetsiaalse võtme, mille peab tagastama lepingu lõppedes. Lisakaardi maksumus on 5 eurot.
- Vanemad, lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad värava enda järel, selleks et tagada teiste lasteaia laste ohutus.
- Lasteaia territooriumil asuv parkla on kinnine ning kasutamiseks vaid lasteaia saatjatranspordile.
MÄNG JA ÕUESOLEK
- Lasteaias viibivad lapsed õues 1-2 korda päevas.
- Talvel käivad 2-3a lapsed õues kuni -10 C ja aiarühma lapsed kuni -18 C.
- Kasvataja loal võib laps lasteaeda kaasa võtta oma kaisukaru, millega on turvalisem lõunauinakut teha. Teretulnud on ka raamatud, mida saab koos sõpradega vaadata ja mida õpetaja saab ette lugeda. Väiksed ja kergesti purunevad asjad ei ole soovitatavad.
- Lastel ei lubata tuua lasteaeda raha, mobiiltelefone, kullast ja hõbeehteid jne. Kodust kaasatoodud asjade katkiminemise või võimaliku kadumise eest lasteaed ei vastuta.
- Oma mänguasjade kaasavõtmisel kehtib põhimõte: “Ma ei ole kade ja luban ka teistel oma mänguasjadega mängida”.
VALVESÜSTEEMI KASUTAMINE
- Tulekahju või julgeoleku rikkumise kindlakstegemiseks ja kõrvaldamiseks on lasteaias kasutusel videovalvesüsteem.
- Salvestised hoitakse alles kaks nädalat alates salvestamisest. Salvestis salvestatakse piiratud juurdepääsuga kaitstud alal.
- Videovalve kasutamisest on informatsioon üleval ka ustel/akendel, millel on kaamera kujutis, informatiivne tabloo, millel on valge taust kaamera kujutisega või sõnaga “Videojärelvalve”.
- Salvestistega tutvumise õigus on direktoril.
NÕUDED LAPSE KÄITUMISELE
- Lapse käitumine peab tuginema headele kavatsustele ja traditsioonidele. Juhul, kui laps ei tea, milline käitumine on õige ning mis ei riku reegleid, küsib ta nõu lasteaia töötajalt.
- Laps käitub vastavalt oma kogemustele, mille ta on saanud kodust ja jätkab nende kasutamist lasteaias, mis annab lapsele võime õigesti tegutseda ka tuleviku olukordades.
- Laps käitub vastavalt vanusele ja juhindub kogemusest, mis muudab tema käitumist sihikindlamaks ja loob temas vastutusvõime oma tegevuste tagajärgede üle.
- Laps näitab lugupidamist teiste inimeste vastu, tunneb rõõmu liikumisest, loomingulisest eneseväljendusest ja tegevusest, hoiab puhtust ja korda.
LASTE SÜNNIPÄEVAD
- Lasteaias tähistatakse lapse sünnipäeva. Sünnipäevade tähistamise traditsiooni kohta küsida täiendavat infot rühma õpetajalt.
- Sünnipäevaks on võimalik tuua pakitud komme, küpsiseid, puuviljamahlasid.
- Ei ole lubatud tuua pirukaid ja kooke, mis sisaldavad koort (vastavalt Terviseameti nõuetele). Ei ole soovitatav tuua saiakesi ja isevalmistatud mahlasid.
KOOSTÖÖ
Hea koostöö lapsevanemate ja õpetaja vahel on aluseks lapse kiirele kohanemisele ja turvatunde kujunemisele. See omakorda toetab lapse arengut ja loob meeldiva meeleolu terveks päevaks.
- Lasteaed – see on kindlaksmääratud reeglite maailm, kus haridus põhineb dialoogil, vastastikusel austusel, usaldusel ja aususel.
- Koostöö vanemate ja kasvatajate vahel on aluseks laste turvatundele ja loob eeldusi, selleks et lasteaias viibimine oleks mugav ja huvitav.
- Tutvuge teadetega infotahvlil ja lasteaia kodulehel. Nende kaudu informeerime Teid lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest teemadest. Seal saab näha laste nädala tegevusplaani ja tutvuda nende töödega. Jälgige laste saavutusi ja julgustage neid.
- Osalege muusika-ja spordiüritustel, lahtiste uste päevadel, lasteaias toimuvatel näitustel ning nende ettevalmistamisel ja läbiviimisel.
- Küsimuste, murede, probleemide ja ettepanekutega pöörduge julgelt lasteaia direktori, õpetaja või õpetaja abi poole. Teiepoolsed ettepanekud lasteaia töökorralduse suhtes on igati teretulnud.
- Pidage meeles, et lapse kasvatamine on iga pere kohustus ja õigus ning lasteaed pakub seejuures igakülgset toetust ja abi.
- Erinevad koostöövormid lasteaias on: isiklik suhtlus, rühma- ja üldkoosolekud, infotunnid, Hoolekogu koosolekud, erinevad tegevused (sportlikud tegevused, projektid, näitused, peod, väljasõidud jms.) vestlused.
- Olete lahkesti oodatud võtma aktiivselt osa lasteaia poolt organiseeritud üritustest.
Ettepanekud lasteaia töö paremaks korraldamiseks on alati teretulnud. Selleks palume kasutada kõiki lasteaia kontaktvahendeid: e—maili aadress info@aviv.ee, telefon 56208757, Skype: Lasteaed AVIV.